Компульсивна поведінка

Залежність – це нав’язлива потреба у скоєнні певних дій, які приносять задоволення. Ми звикли під цим поняттям розглядати залежність від психоактивних речовин – наркотиків, тютюну, алкоголю, препаратів. Але останнім часом термін «залежність» почав застосовуватися щодо компульсивної поведінки, не пов’язаної з медикаментозною чи хімічною дією: це захоплення інтернет-іграми, сексуальні порушення, шопоголізм, а також адреналінова залежність, яка часто розвивається у професійних спортсменів.

Вчені повідомляють про паралелі, проведені між поведінкою та самопочуттям «екстремальних» спортсменів та наркоманів. У обох категорій простежується підвищений рівень імпульсивності, вони однаково визначають стан «кайфу» прийому наркотичних речовин і заняттях спортом. Дослідник Willig у своїй роботі з адреналінової залежності у 2008 році описав, що підкорювачі гірських вершин, скелелази та парашутисти теж відчувають сильний потяг до своєї діяльності, і часто через це руйнують особисті стосунки як наркомани чи алкоголіки.

Дослідження адреналінової залежності

 Класичне визначення залежності підходить до людей, котрі постійно беруть участь в екстремальних видах спорту, незважаючи на травми та інші негативні наслідки такого захоплення. Це відповідає визначенню, що ступінь залежності у наркоманії та алкоголізмі залежить від тривалості вживання. Також були проведені дослідження, які підтверджують синдром відміни у спортсменів, які відмовилися від спортивного життя. Медичний абстинентний синдром – комплекс соматичних та психічних наслідків, які спровоковані різким скасуванням психоактивної речовини. Тим не менш, ангедонія та потяг залишаються. Якщо людина страждає на адреналінову залежність, вона також відчуває пригніченість, дратівливість і смуток, якщо з якихось причин не може займатися улюбленим видом діяльності.

Чому формується адреналінова залежність?

При збудженні, страху, емоційній зарядці у людини починається вироблення гормону адреналіну. Він виробляється наднирниками. Зазначимо, що виробленням адреналіну займаються нейрони центральної нервової системи. Цей гормон провокує реакцію «бий або біжи», яку ми відчуваємо у моменти небезпеки. При викиді адреналіну м’язи отримують більше кисню, кровоносні судини звужуються, що призводить до перерозподілу крові в першу чергу в легені та серце.

Адреналін діє від кількох хвилин до години. При адреналіновій залежності людина насолоджується своїми відчуттями, їй подобається шукати заняття, які спричиняють викид цього гормону. Річ у тім, що у моменти стресу виділяється як адреналін, але й норепинефрин, що викликає відчуття ейфорії і щастя. Неофіційні дані свідчать, що ця несвідома потреба у стимуляції може проводити повсякденної поведінки людини. Таким чином, адреналіновий наркоман може навіть наражати на небезпеку своє життя, щоб спровокувати стрес.

Ответить